Fråga om Bröstcancer

Hej. Har gjort en bröstbevarande operation och nyligen böjat ta Tamoxifen. Nu har jag fått mycket ont i revbenen under bröstet. Det står i bipacksedeln att en biverkning är ökad värk i tumörområdet men tumören satt högt upp och ganska långt ifrån där jag nu har ont. Vad ska jag tro om det? Jag undrar också varför jag ska äta medicin före och under strålning. Som jag har förstått så dödar strålning cancerceller som är i delning och inte såna som vilar. Och vilar är väl just vad de gör under en hormonbehandling?
Tacksam för svar.
19 augusti 2009, kl 10:58
Svar:
Varför du har fått ont i ett område som inte har med tumörområdet att göra kan vi inte svara på. Det är kanske något du ska ta upp med din läkare, eller så avtar smärtorna när du har ätit Tamoxifen en längre tid.
De bröstcancer patienter som har en hormonpositiv cancer, ger man ett antiöstrogent läkemedel, Tamoxifen i 5 år. Detta för att förebygga återfall i sjukdom. Tilläggsbehandling med strålbehandling syftar också till att förebygga återfall i sjukdom.